| Customization: | Available |
|---|---|
| Certificate: | ISO 9001 |
| MOQ: | 1 PCS |
Suppliers with verified business licenses
Audited by an independent third-party inspection agency
| Name | Spherical roller bearings |
| Series | 23 series |
| Brand | MONTON |
| Model | 23128CC/W33 |
| Seals | Without seals,onlyBS2-2RS type with seals |
| d | 140mm |
| D | 225mm |
| B | 68mm |
| Ring Material | Gcr15/ carburizing steel |
| Cage Material | Brass cage/Steel cage |
| Cage type | E/CC/CA/MB/MA/JA/FA ect. |
| dynamic C | 659kN |
| static C0 | 900kN |
| Reference speed | 2200r/min |
| Limiting speed | 2800r/min |
| Weight | 10.5KG |
| Design Structure | self-aligning |
| Precision | P0,P6,P5 or as customer requested |
| Clearance | C0, C2, C3, or as customer requested |
| Quality standard | ISO9001: 2000/SGS |
| Package | single box |
| Original | Luoyang |
| Service | OEM |
| Delivery date | According to order qty |
| Application | mining, medical,gearbox,equipment, aerospace, transportation, oil and gas |










