| Customization: | Available |
|---|---|
| Rolling Body: | Roller Bearings |
| The Number of Rows: | Double |
| Shipping Cost: | Contact the supplier about freight and estimated delivery time. |
|---|
| Payment Methods: |
|
|---|---|
| Support payments in USD |
| Secure payments: | Every payment you make on Made-in-China.com is protected by the platform. |
|---|
| Refund policy: | Claim a refund if your order doesn't ship, is missing, or arrives with product issues. |
|---|
Suppliers with verified business licenses
Audited by an independent third-party inspection agency
| Name | Double direction angular contact thrust ball bearings |
| Seires | 2344 Series |
| Brand | MONTON |
| Model | 234426M |
| Contact Angle | 60° |
| d | 130mm |
| D | 200mm |
| T | 84mm |
| Ring Material | Gcr15/ Carbon Steel |
| Cage Material | Brass cage |
| Load rating Ca | 118kN |
| Load rating Coa | 300kN |
| RPM Grease | 2800 |
| RPM Oil | 3800 |
| Sealed | as customer requested |
| Weight | 8.2KG |
| Bearing Arrangement | |
| Design Structure | Angular contact |
| Precision | P4,P5 or as customer requested |
| Vibration | ZV1, ZV2, ZV3, or as customer requested |
| Clearance | C0, C2, C3, or as customer requested |
| Quality standard | ISO9001: 2000/SGS |
| Package | single box |
| Original | Luoyang |
| Service | OEM |
| Delivery date | Accordingly |
| Application | Spindle ,Machine tool |
Dimensions
Preload



