|
Still deciding? Get samples of $ !
Order Sample
|
| Customization: | Available |
|---|---|
| Rolling Body: | Roller Bearings |
| The Number of Rows: | Double |
| Shipping Cost: | Contact the supplier about freight and estimated delivery time. |
|---|
| Payment Methods: |
|
|---|---|
| Support payments in USD |
| Secure payments: | Every payment you make on Made-in-China.com is protected by the platform. |
|---|
| Refund policy: | Claim a refund if your order doesn't ship, is missing, or arrives with product issues. |
|---|
Suppliers with verified business licenses
Audited by an independent third-party inspection agency
| Name | Spherical roller bearings |
| Series | 22 series |
| Brand | MONTON |
| Model | 22206E |
| Seals | Without seals,onlyBS2-2RS type with seals |
| d | 30mm |
| D | 62mm |
| B | 21mm |
| Ring Material | Gcr15/ carburizing steel |
| Cage Material | Brass cage/Steel cage |
| Cage type | E/CC/CA/MB/MA/JA/FA ect. |
| dynamic C | 66.1kN |
| static C0 | 60kN |
| Reference speed | 10000r/min |
| Limiting speed | 14000r/min |
| Weight | 0.29KG |
| Design Structure | self - aligning |
| Precision | P0,P6,P5 or as customer requested |
| Clearance | C0, C2, C3, or as customer requested |
| Quality standard | ISO9001: 2000/SGS |
| Package | single box |
| Original | Luoyang |
| Service | OEM |
| Delivery date | According to order qty |
| Application | mining, medical,gearbox,equipment, aerospace, transportation, oil and gas |










