|
Still deciding? Get samples of $ !
Order Sample
|
| Customization: | Available |
|---|---|
| Rolling Body: | Ball Bearings |
| The Number of Rows: | Single |
| Shipping Cost: | Contact the supplier about freight and estimated delivery time. |
|---|
| Payment Methods: |
|
|---|---|
| Support payments in USD |
| Secure payments: | Every payment you make on Made-in-China.com is protected by the platform. |
|---|
| Refund policy: | Claim a refund if your order doesn't ship, is missing, or arrives with product issues. |
|---|
Suppliers with verified business licenses
Audited by an independent third-party inspection agency
| Name | Angular contact ball bearing |
| Seires | C72 series |
| Brand | Monton |
| Model | C7202VTPFK109 |
| Contact Angle | 15° |
| d | 15mm |
| D | 35mm |
| B | 11mm |
| Ring Material | Gcr15/ Carbon Steel/ Stainless Steel/ Si3N4/ ZrO2 |
| Cage Material | Nylon/phenolic resin |
| r smin | 0.3 |
| r1smin | 0.3 |
| ra max | 0.3 |
| rb max | 0.3 |
| Etk . | 26.8 |
| Load rating Cdyn | 7.35kN |
| Load rating C0stat | 4.55kN |
| Attainable speed /Grease | |
| Attainable speed /Oil | 15000 |
| Sealed | as customer requested |
| Weight | 0.03KG |
| Bearing Arrangement | U/DB/DT/TBT/QBC/DU/QU ect. |
| Design Structure | Angular contact |
| Precision | P4,P5 or as customer requested |
| Vibration | ZV1, ZV2, ZV3, or as customer requested |
| Clearance | C0, C2, C3, or as customer requested |
| Quality standard | ISO9001: 2000/SGS |
| Package | single box |
| Original | Luoyang |
| Service | OEM |
| Delivery date | Accordingly |
| Application | Spindle,Auto, tractor ,machine tool, electric machine, water pump, agricultural machinery and textile machinery,air compressor,shippiing.logistic,areospace |
MONTON can supply full ceramic turbine bearings for the model gas jet turbine fraternity.
The standard size bearing has been used persistently during the development of many gas turbine models.
As the bearing plays a vital role, its accuracy and durability are key in making sure that your hobby continues with minimal costs.
For this reason we have spent considerable time in trying to move one step beyond high precision steel/ceramic hybrid bearings.
Full ceramic bearing solutions for most model gas turbines we can now offer a full complement (no cage/retainer) ceramic solution with an ABEC 7 tolerance (also denoted as P4) and pricing which is competitive with their steel counterparts! The Si3N4 (Silicon Nitride)ceramic grade is used as this is most suitable for high speed, long endurance applications.
With reduced weight, reduced ball inertia and massive improvements in low lubrication scenarios these full ceramic possibilities offer significant improvements on component life, especially when you consider what happens to various engine components whensteel/hybrid bearing lubrication systems fail. Due to the nature of ceramic balls rolling on a ceramic inner and outer rings, the high hardness values dictate higher life and far more stable running characteristics. This ceramic on ceramic system also provides significant resistance against hard particles being rolled into the raceways (unlike their steel counterparts). Corrosion resistance is 100% of course with no ferritic content at all.
Introduction:
Inner and outer ring material: All models are made of high nitriding stainless steel (X30N material)
Ball material: SI3N4 ceramic ball High-performance ceramic ball roller
Cage: full ball or high strength alloy steel surface silver plated cage
Heat treatment : special heat treatment and cold treatment process
Bearing type: Full ball no cage angular contact bearing
Accuracy: Europe P4, the United States ABEC7
Single bearing up to the limit speed: 156,000 RPM,200,000 RPM (oil lubrication)
Lubrication: jet aviation kerosene lubrication while reducing the temperature
Working temperature: 250-450 degrees Celsius Application conditions: short time high-speed high temperature operation model jet engine.
Parts of MONTON Turbojet bearing code:
|
Bearing |
d |
D |
B |
|
MTSV7000 |
10 |
26 |
8 |
|
MTSV708 |
8 |
22 |
7 |
|
MTSV788 |
8 |
16 |
6 |
|
MTSV7001 |
12 |
28 |
8 |
|
MTSV7002 |
15 |
32 |
9 |
|
MTSV71904 |
20 |
37 |
9 |
Welcome contact with us for more technical inforamtion.
In addition,we can also manufacture φ8-40mm turbojet high-speed and high temperature bearings.











|
Monton bearing was established in 2001 seated in Luoyang--"Ancient Imperial Capital and Peony Flower City",we focusing on the bearing field for more than 20 years and we specializing in the development of "High-tech, High precision, Advanced, Non-standard" bearings.Monton's mission has been and will continue to be to provide customers with complete integrated solutions, including design and development, manufacturing, testing and evaluation, and second-to-none after-sales service. Monton bearing is mainly engaged in the production of the angular contact ball bearing,High precision crossed roller bearing,Thrust bearing stacks and TC radial bearings,Low temperature,The section ball bearing,Cylindrical roller bearing,Spherical roller bearing,Thrust roller ball bearings and harmonic drives bearing and the customized non-standard bearings. We made outstanding contributions to the important scientific research projects of many well-known universities such as Zhejiang University, Harbin University of technology, Beijing University of science and technology, Beijing Jiaotong University and China University of petroleum and won high praise from users. We have batch production on high-grade bearing products and components with an inner diameter of 0.6mm to an outer diameter of 5m. Our products have been widely used in Machine tools,Weapons,Oil drilling,Cryogenic pumps, Mining, Metallurgy,Port machinery, Medical treatment,Extruder gearboxes,Cement,Textiles,Industrial robots, Harmonic drives, Paper machinery, Concrete mixers, Rolling mill and national defense industry field. With advanced production equipment and perfect testing technology, MONTON can guarantee the quality and accuracy of the products we produced. Our technical department can efficiently complete the bearing design according to customer needs, and customers who need non-standard bearings can also enjoy customized services. Our quality system regularly monitors various production facilities and complies with strict quality requirements. All material certificates and certification reports are kept in files. Products are traceable and can be provided on request. Therefore, we are confident to provide the best solutions for global customers. We are innovative, motivated and courageous to provide our customers with necessary solutions. Our management and employees are always ready to provide professional and personalized services to our customers. In the future, MONTON will adhere to the brand development strategy, strengthen the research and development of high-end products, strive to build a digital factory, and join hands with more partners to work together for a better future! Company spirit: Honesty, Trustworthiness and Mutual benefit; Company policy: Quality-oriented; Company Business philosophy:Honesty; Company principle: Solve customers problems and maximize customer benefits! |